Počas testovania digitálnej full-frame bezzrkadlovky NIKON Z5 ma zaujímala hlavne jedna, pre mňa veľmi dôležitá, vec. Ako zvláda tento model ostrenie v režime AF-C na oko a tvár, zároveň sledovanie objektu TRACKING. Tento model som už mal v rukách pri jeho predstavení, nemal som ale možnosť ho podrobnejšie otestovať, až teraz.

Na test som zároveň dostal objektívy určené pre bajonet Z (Nikkor 35mm 1.8S a Nikkor 50mm 1.8S), tak ako aj starší objektív Nikkor 50mm 1.4 G s bajonetom F a NIKON FTZ adaptér.

Nikkor 50mm 1.4 G s bajonetom F cez FTZ adaptér bol výrazne hlučnejší, tak ako aj vibrácie ostriaceho motorčeka boli citeľnejšie. Tiež objektív výrazne „cukal“ počas nepretržitého ostrenia AF-C. Ostrenie bolo presné a relatívne rýchle (limit motora AF). Nemal som pocit, že ma objektív brzdí pri fotení objektu (portrétu) pri bežnom nie veľmi rýchlom pohybe (nie šport). Na bežné fotografovanie sa netreba obávať použiť aj objektívy rady NIKKOR G cez adaptér FTZ. Ponuka týchto objektívov (G) hlavne používaných je veľmi široká, takýmto spôsobom sa dajú ušetriť nemalé finančné prostriedky. Nikkor 50mm 1.4G je na F 1.4  „plnú dieru“ výrazne menej ostrí ako 50mm 1.8S a aj 35mm 1.8S, po priclonení na F1.8 sa ostrosť jemne zlepšuje, ale nedosahuje úroveň Z objektívov. Na druhej strane má model G subjektívne krajší bokeh.

Majiteľom Z5, ale aj majiteľom Z6, Z6ii, Z7, Z7ii, Z50 určite odporúčam, pre čo nejlepšie využitie potenciálu AF, používať ako hlavný objektív práve objektív s bajonetom Z. Nikkor 35mm 1.8S tak ako aj  Nikkor 50mm 1.8S boli počas testu veľmi tiché, aj keď nie úplne nehlučné. Ostrenie na oko a tvár fungovalo vynikajúco, tak ako som zvyknutý u Sony A7Riii a A7iii. Tiež sledovanie objektu v režime AF-C bolo výborné. Vibrácie pri fotení v režime AF-C boli minimálne. V režime videa nebolo cítiť už tieto vibrácie vôbec. Ostrosť týchto objektívov je výborná aj na F1.8. Vinetáciu, chromatickú aberáciu a pod. nejdem rozoberať, nakoľko sa dajú tieto chyby už skoro dokonale korigovať  napr.  v programe Adobe Lightroom CLASSIC, ktorý používam. Veľkosť týchto objektívov je skoro identická a výborne ladia s telom, či už po stránke veľkosti, váhy a dizajnu. Tieto objektívy vrelo odporúčam, už si len vybrať, ktoré ohnisko. Nikon má v portfólio pevných objektívov so svetelnosťou 1.8 aj ohnisko 20mm 1.8S, 24mm 1.8S a 85mm 1.8s.

Vráťme sa ešte k telu Z5, to je spracované veľmi dobre, ergonómia, kvalita materiálov, ovládanie, displeje, všetko je na vynikajúcej úrovni. Menu je klasické nikonácke. Tento model osobne považujem za nástupcu legendárneho Nikonu D750 na poli bezzrkadloviek (recenziu na D750 nájdete na tomto linku). Tento fotoaparát je doslova ideálne riešenie pre svadobných fotografov. Nechýba mu nič zásadné. Keď sa časom rozšíri ponuka objektívov s novým bajonetom a pribudnú do ponuky aj objektívy do výrobcov tretích strán, bude tento model ešte zaujímavejší. Ak by tento model bol na trhu 1/2018, kedy som hľadal nástupcu D750, bola by to pre mňa v tom čase jasná voľba.


Dobré svetlo prajem

Marek


 


Bc. Marek Suchý

Profesionálny fotograf a lektor 
Banská Bystrica 
Slovensko

www.fotosuchy.sk

www.fotenienasbavi.sk

Email: fotosuchy@gmail.com

Phone: +421 948 015 599

Kurzy fotografovania

 

Individuálny kurz
začiatočník
pokročilý

Online kurzy
Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj fotoaparát
Kurz - Adobe Lightroom
Kurz - Fotografovanie produktov
Kurz - Svadobný fotograf
Kurz - Realitný maklér
Kurz - Fotografovanie detí
Kurz - Portrét
 

 

Sociálne siete

KURZY FOTO

Banská Bystrica
Martin
Poprad
Žilina
Trnava
Trenčín
Nitra
Prievidza
Liptovský Mikuláš
Lučenec
Bratislava
Nové Zámky
Prešov
Košice
Kežmarok
Spišská Nová Ves
Ružomberok
Martin