TEST SONY RX100 VI.

Test SONY RX100 mark VI.

Tento model som mal v rukách už niekoľkokrát. V zime som mal možnosť testovať ho vďaka firme Sony, a zároveň porovnať niekoľko verzií rady RX100. Recenziu nájdete na tomto linku:
http://kurzy-foto.sk/index.php/recenzie/227-test-sony-rx100

Vráťme sa ku modelu mark VI. Tento fotoaparát je veľmi často celosvetovo odporúčaný ako špičkový cestovateľský kompakt, rovnako aj ako skvelý fotoaparát pre vlogerov. V auguste 2019 prišiel Sony s vylepšenou verziou mark VII., ktorý ponúka ešte vyšší výkon plus vstup na externý mikrofón, čo je skvelá správa hlavne pre vlogerov.

Test fotoaparátu som realizoval na dovolenke v USA. Ako to dopadlo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Nosenie RX100VI prirovnávam k noseniu mobilného telefónu. Väčšinou si ani neuvedomíte, že ho máte pri sebe, a pritom nosíte špičkový fotoaparát a kameru. Je to fotoaparát na denné nosenie. Prečo je lepši ako mobil? Dôvodov je viac. Má podstatne väčší čip ako mobil, a tým pádom aj lepšie zvláda vysoké ISO. Zásuvný hľadáčik, rozsah optického zoomu 24-200mm, výkonnejší  blesk a špičkové video s množstvom profesionálnych nastavení. Samozrejmosťou je tu možnosť fotenia do RAW a množstvo vychytávok ako ostrenie na oko (EYE AF), v čom je Sony momentálne špičkou na trhu. Jedna zásadná výhoda - kompaktnosť sa môže však v určitých momentoch stať nevyhovujúcou. Tlačidlá sú malé a kto má väčšie ruky, môže mať problém s ovládaním. Avšak fotoaparát sa dá nastaviť tak, že nie je potrebné veľmi zasahovať do expozície, vtedy problém s ovládaním odpadá. Fotoaparát som si nastavil a nastavenia uložil do pamäte MR (memory). Takto som mohol veľmi rýchlo vrátiť fotoaparát do určitého nastavenia, ktoré preferujem. Tento štýl práce využívam aj s mojim pracovným profesionálnym fotoaparátom Sony A7r3. Všetky fotografie v galérii som fotil do RAW formátu a vyvolal v programe Adobe Lightroom CLASSIC. Ak chcete dostať z akéhokoľvek fotoaparátu maximum, je potrebné fotiť do formátu raw, ale s nutnosťou ďalšieho spracovania (vyvolávania) fotografií v počítači.
Predovšetkým na dlhom ohnisku 200mm som bol milo prekvapený z výsledkov. Kresba, ostrosť, atď., sú výborné. Nie malú zásluhu na tom má objektív Zeiss! V prípade intenzívneho fotografovania, rovnako aj počas nahrávania videa ubúdajú percentá z malej batérie rýchlo, preto odporúčam mať minimálne ešte jednu batériu, alebo powerbank, ktorá tento fotoaparát dokáže nabiť.

Zhrnutie testu:
Špičkový kompaktný fotoaparát pre veľmi náročného fotografa a vlogera. Fotoaparát je vďaka univerzálnemu rozsahu 24-200mm skvelá voľba ako cestovateľský fotoaparát, ktorého rozmery a váhu ani nepocítite. Jeho rýchlosť však určite áno.


odkazy:
https://www.sony.cz/alphauniverse
https://www.sony.cz/
https://www.sony.sk/
https://www.facebook.com/SonyCZSK/
https://www.facebook.com/groups/sonygangcz/


Foto a text: Marek Suchý










    


Bc. Marek Suchý

Profesionálny fotograf a lektor 
Banská Bystrica 
Slovensko

www.fotosuchy.sk

www.fotenienasbavi.sk

Email: fotosuchy@gmail.com

Phone: +421 948 015 599

Kurzy fotografovania

 

Individuálny kurz
začiatočník
pokročilý

Online kurzy
Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj fotoaparát
Kurz - Adobe Lightroom
Kurz - Fotografovanie produktov
Kurz - Svadobný fotograf
Kurz - Realitný maklér
Kurz - Fotografovanie detí
Kurz - Portrét




 

 

Sociálne siete

KURZY FOTO

Banská Bystrica
Martin
Poprad
Žilina
Trnava
Trenčín
Nitra
Prievidza
Liptovský Mikuláš
Lučenec
Bratislava
Nové Zámky
Prešov
Košice
Kežmarok
Spišská Nová Ves
Ružomberok
Martin