Test SONY A6500
Užívateľská recenzia SONY A6500 + Sigma 16mm f1.4 DC DG
DIEL I.
Ako sa stáva pravidlom, nebudem sa v tejto recenzii venovať podrobnému popisu technických parametrov, ale výlučne mojim skúsenostiam s týmto fotoaparátom a objektívom. Sony A6500 je veľmi zaujímavý CSC „foťáčik“ aj keď nie je úplný drobec, určite Vám svojou váhou nebude príťažou. Pokiaľ nedáte na telo veľký a ťažký objektív ani celodenné fotografovanie nebude problém 😊 Ovládanie mi osobne vyhovuje, nakoľko je možné bez problémov naprogramovať skoro všetky tlačidlá tak, aby bolo všetko potrebné „po ruke“. Menu je klasické, ako sme zvyknutí u Sony, a oproti modelu A7ii je tam viac nastavení. Tento model by som zaradil hneď za Sony A7iii čo sa týka funkcií atď. Ak chcete z fotoaparátov Sony dostať maximum obávam sa, že bez preštudovania návodu to nepôjde. Vychytávka ako Eye focus (ostrenie na oko hlavne pri použití AF-C) je veľmi návyková záležitosť, ktorá aj funguje (veľmi dobre!!!) a nie je len zbytočnosť do počtu. A6500 je veľmi obľúbený fotoaparát na natáčanie videa. Nie jeden kameraman na svadbe má tento model. Sám som ho otestoval aj na točenie a musím povedať, že AF funguje vynikajúco. Proste Sony nie je cudzie ani video, skôr naopak. Tiež sa mi páči hľadáčik, ten je väčší ako u A7ii, a len o málo menší ako u A7iii, A7Riii a A9. Privítal by som určite väčšie rozlíšenie hľadáčika ako má A7Riii a A9, aby bol obraz úplne jemný. Umiestnenie hľadáčika na ľavom okraji tela pre fotografa, ktorý fotografuje pravým okom je veľmi praktické. Nos sa netlačí na displej. Odozva fotoaparátu je veľmi slušná, privítal by som kúsok rýchlejší štart.
Po krátkom fotografovaní na Gavurkách a dvoch svadbách môžem konštatovať, že je to jeden z najlepších APS-C fotoaparátov aké som mal, aj keď to nie je úplne nový model. Kvalitou videa pri použití AF sa mu vyrovná málo ktorý fotoaparát.
Aby to nebolo len o chvále. Čo by mohlo byť lepšie a čo mi chýba. Na profi použitie ako hlavný fotoaparát, je pri fotení svadieb až nevyhnutnosť slot na 2 karty. A6500 má len jeden. Výdrž batérie nie je zlá, ale v porovnaní s batériou, ktorá je použitá v modeloch A7iii, A7Riii a A9 je citeľne slabšia. Percentá ubúdajú viditeľne rýchlejšie. Pri použití väčšej batérie by bol problém v zachovaní veľkosti tela a gripu. Uvidíme čo prinesie nástupca A6500 aj v tejto sfére. Niekoľko batérií na celodenné fotografovanie a ešte viac na točenie je nevyhnutnosť. Ocenil by som aj expozičný čas kratší ako 1/4000s, aspoň pri použití elektronickej uzávierky. Inak mi nič zásadné nechýba a s fotoaparátom sa mi fotografuje veľmi dobre, ako s A7Riii.
Nie menej dôležitý ako samotné telo, je objektív. Ten celé fotografovanie môže ťahať smerom hore, ale žial aj naopak. Nedávno ma v recenziách zaujal objektív Sigma 16mm 1.4 DC DG, ktorý vyšiel na trh tento rok (2018) a spolu s novým telom som si tento objektív kúpil. Prevedenie a spracovanie je veľmi podobné ART sérii. Nemám čo objektívu vytknúť. Dokonca ani v porovnaní s Zeissom 35mm 1.4, ktorý používam na telá A7Riii, nezaostáva len v cene a to výrazne! Rýchlosť AF je vynikajúca, ostrosť a prenos detailov, kontrastu atď. eliminovanie optických vád je hádam na samostatný článok (možno neskôr). Musím povedať, že sklá do Sigmy cca 5 rokov dozadu pred uvedením série ART boli u mňa OUT, teraz je to naopak. Vynikajúci pomer cena/výkon robí zo skiel od Sigmy vynikajúcu voľbu nie len pre profesionálov, hlavne po optickej stránke sa vyrovnajú aj niekoľko násobne drahším kúskom od iných výrobcov. V tomto prípade platí „za málo peňazí, veľa muziky“ čo je skvelé. Už teraz pokukujem po Sigme 30mm 1.4 DC DG a čoskoro by mala pribudnúť aj 56mm 1.4 DC DG!
Tento fotoaparát mám zatiaľ veľmi krátko, aby som ho mohol hodnotiť ako A7Riii, na ktorom mám už nafotených viac ako 100 000 záberov za 6 mesiacov, na ďalšie hodnotenie budeme musieť nejaký čas počkať. Recenzie na SONY A7Riii si môžete prečítať na tomto odkaze: http://kurzy-foto.sk/index.php/recenzie/190-sony-a7riii-diel-2-pokracovanie
Foto a text: Marek Suchý