APS-C alebo FF?
Ako je to s veľkosťou čipu a jej vplyvom na výslednú fotografiu? Je fullframe (veľký čip) lepší alebo stačí len menší čip APS-C, Micro 4/3, dokonca mobil? Odpoveď skúsim zhrnúť v najbližších riadkoch.
Asi najzásadnejšia otázka je: Vidno na fotografiách, aký bol použitý čip v tele fotoaparátu? Odpoveď skúsme nájsť spoločne. Pripravil som šesť rôznych fotografií. Dve sú zhotovené s fotoaparátom, ktorý mal čip o veľkosti kinofilmového políčka (FF – fullframe), dve s APS-C fotoaparátom a dve dokonca mobilom. Čip veľkosti FF je cca 1,5x väčší ako čip APS-C, čiže FF 36 x 24 mm vs APS-C 23,5 x 15,6 mm. Veľkosť čipu fotoaparátu v mobile je doslova miniatúrna oproti FF a aj APS-C. Pokúste sa priradiť ku každej fotografii správnu odpoveď. Správne odpovede nájdete na konci článku...
Priradili ste správnu odpoveď ku každej fotografii? Ak áno sú pravdepodobne dve možnosti. Buď máte naozaj trénované oko a viete na čo sa zamerať, alebo ste náhodou uhádli správnu odpoveď. Ak sa na fotografie pozrieme podrobnejšie, tak zistíme že určiť jednoznačnú odpoveď, nie je vôbec jednoduché! Preto veľkosť čipu vo fotoaparáte nie je rozhodujúcim faktorom, ktorý najviac ovplyvňuje fotografiu a jej kvalitu. Najdôležitejším faktorom je človek!!! Aj pri použití špičkového FF fotoaparátu s objektívom na rovnakej úrovni sa dajú zhotoviť podpriemerné fotografie. Naopak, skúsený fotograf dokáže aj z priemernej fototechniky s čipom APS-C (bežné zrkadlovky a bezzrkadlovky v kategórii cca 400-800 eur) dostať viac, ako neskúsený fotograf z profi techniky.
Už aj so setovým objektívom sa dajú za vhodných svetelných podmienok urobiť veľmi vydarené fotografie. Ak chcete z fotoaparátu dostať naozaj MAXIMUM, a to neplatí len pre APS-C, ale pre každý snímač, pustite na čip čo najviac SVETLA. Kúpte si pevný objektív o svetelnosti F1.8. Rozdiel bude očividný a zároveň sa zmenší rozdiel medzi FF a APS-C. Svetlo je najdôležitejšie! Prečo? Bez svetla jednoducho žiadnu fotografiu neurobíte!
V radoch profesionálnych fotografov prevládajú FF fotoaparáty. Väčšia plocha na zachytenie svetla je určite výhoda, ale znamená to aj väčšie telo fotoaparátu, väčšie objektívy, vyššiu váhu a v neposlednom rade aj vyššiu cenu. Nakoľko je dnes ponuka fotoaparátov široká, určite si každý fotograf má z čoho vybrať.
Čo radím ja pri výbere fotoaparátu mojim klientom?
Pre začiatočníkov, ktorí chcú prejsť z mobilu a kúpiť si fotoaparát odporúčam na začiatok digitálnu zrkadlovku napr. Nikon D3500, alebo Canon 4000D spolu so setovým objektívom 18-55mm. Tiež odporúčam dokúpiť jeden vysoko svetelný objektív Nikkor 35mm 1.8 DX (pre Nikon APS-C) alebo Canon 50mm 1.8 STM (pre Canon). Druhá možnosť je kúpa digitálnej bezzrkadlovky, odporúčam Sony A6000 spolu so setovým objektívom 16-50mm a aj ku bezzrkadlovke odporúčam dokúpiť jeden vysoko svetelný napr. objektív Sigmu 30mm 1.4 DC DG (bajomet e-mount).
Nezabúdajme na to, že fotky stále robí fotograf a nie fotoaparát. Fotografie vznikajú v hlave a nie naopak. Keď raz príde moment, že fotografie bude naozaj robiť len fotoaparát, to bude žiaľ koniec!!! Prečo? Budeme jednoducho zbytoční, stratíme našu jedinečnosť, náš jedinečný pohľad na svet! Buďte jedinečný!!!
Dobré svetlo prajem
Marek
Foto a text: Marek Suchý
1. Fujifilm X100F (APS-C)
2. Sony A7Riii (FF)
3. Sony A6500 (APS-C)
4. Iphone 7plus
5. Leica Q (FF)
6. Iphone 7plus