Ako sa fotí

4. časť
Dovolenka

www.fotosuchy.sk
www.kurzy-foto.sk


Fotografovanie na dovolenke je úplne bežná záležitosť. Väčšina ľudí siahne po telefóne, nakoľko ten už dávnejšie nahradil kompaktný fotoaparát. Najväčšia výhoda fotenia na dovolenke telefónom je to, že ho dáte do vrecka a to doslova. Kto má ale podstatne vyššie nároky na „výstup“ fotografie, tak ten siahne skôr po zrkadlovke, čoraz častejšie už po bezzrkadlovke. Osobne som sa rozhodol pre poslednú možnosť. Prečo? Určite som chcel fotoaparát, ktorý mi veľkosťou a váhou nebude na príťaž, ale zároveň som nechcel robiť žiadne kompromisy v kvalite výsledných fotografií. Moja voľba padla na Fujifilm x100F (recenziu nájdete TU). Tento fotoaparát pre mňa stelesňuje skoro dokonalé riešenie, a nie len pre mňa.      

Dobrá rada nad zlato! Menej je viac 😊

Na dovolenku som išiel „na ľahko“ nakoľko som si šiel oddýchnuť a nie naopak. Objektív som v podstate nemusel riešiť vôbec! Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Fujifilm x100F má pevne zabudovaný objektív s pevným ohniskom 23mm (ekv. 35mm pre kinofilm) a vysokou svetelnosťou F2.0, čo sa veľmi hodí. Ako prebiehalo fotenie? Fotil som, keď som mal chuť, čo ma zaujalo, nie len priamo na mieste, ale aj cestu, ktorá sama o sebe ponúka nespočetné množstvo zaujímavých momentov a kompozícií. Nemal som problém s tým, že sa mi fotoaparát nechcelo vziať so sebou alebo vytiahnuť z brašne, lebo je veľký a ťažký. To, že som mal len jedno ohnisko (uhol), mi dávalo slobodu. Zoom nepotrebujem, zoomujem nohami 😊
Celé fotenie som mal nastavený režim A, clona sa pohybovala v rozpätí 2-2.8 a preferovaný expozičný čas 1/200. Celý čas som mal zapnuté AUTOISO, najvyššia povolená hodnota bola 6400.


Použitá fototechnika:
- Fujifil x100FVšetky ukážkové fotografie v galérii boli fotografované do RAW (RAF) formátu a následne vyvolané v programe Adobe Lightroom CLASSIC.

Galéria fotografií:


Bc. Marek Suchý

Profesionálny fotograf a lektor 
Banská Bystrica 
Slovensko

www.fotosuchy.sk

www.fotenienasbavi.sk

Email: fotosuchy@gmail.com

Phone: +421 948 015 599

Kurzy fotografovania

 

Individuálny kurz
začiatočník
pokročilý

Online kurzy
Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj fotoaparát
Kurz - Adobe Lightroom
Kurz - Fotografovanie produktov
Kurz - Svadobný fotograf
Kurz - Realitný maklér
Kurz - Fotografovanie detí
Kurz - Portrét
 

 

Sociálne siete

KURZY FOTO

Banská Bystrica
Martin
Poprad
Žilina
Trnava
Trenčín
Nitra
Prievidza
Liptovský Mikuláš
Lučenec
Bratislava
Nové Zámky
Prešov
Košice
Kežmarok
Spišská Nová Ves
Ružomberok
Martin