Event Info

Poradňa


BEZZRKADLOVKA ALEBO ZRKADLOVKA?

Rozhodujete sa pred kúpou nového fotoaparátu a zvažujete bezzrkadlovku, alebo zrkadlovku? Práve tento článok by Vám mohol pomôcť pri výbere. V prvej časti si môžete prečítať o základných výhodách a tiež aj nevýhodách. V druhej časti článku sa dozviete ako zúžiť výber, uľahčiť si rozhodovanie a hľadanie. V tretej časti nájdete niekoľko dôležitých rád a odporúčaní ako začať fotografovať s novým fotoaparátom, na čo sa sústrediť, aby výsledok nebol sklamaním.

Pokiaľ digitálny fotoaparát už vlastníte a chcete sa dozvedieť nevyhnutné základy pre každého fotografa odporúčam ONLINE KURZ FOTOGRAFOVANIA.
V prípade, že ešte nevlastníte fotoaparát a chcete začať fotografovať zatiaľ len mobilom, odporúčam online kurz KROK ZA KROKOM.
Niekoľko zaujímavých fotoaparátov a ich recenzie nájdete v článku PORADCA PRI VÝBERE FOTOAPARÁTU.

 

1. časť - VÝHODY A NEVÝHODY

Bezzrkadlovka alebo zrkadlovka? Jednoduchá otázka, ale zložitá odpoveď. Prečo je to tak? V ďalších riadkoch sa budem snažiť nájsť odpoveď 🙂
Tento článok vychádza výlučne z mojich dlhoročných skúseností. Prvú digitálnu zrkadlovku som vlastnil už v roku 2005 a bol to Nikon D70, prvú digitálnu bezzrkadlovku v roku 2014 a bol to Fujifilm X-E2. Do roku 2005 som fotografoval na film od mojich začiatkov v roku 1986. Vlastnil som približne 30 rôznych digitálnych zrkadloviek a bezzrkadloviek, Nikon, Sony, Canon, Fujifilm, Panasonic. Nafotil som cca 1,2 milióna záberov na digitál od roku 2005, cca 800 000 na digitálne zrkadlovky hlavne Nikon. V súčasnosti používam bezzrkadlovky Sony (A7Riii, A7iii, A6400) a to je vlastne zároveň moja veľmi stručná odpoveď na položenú otázku!

Pozrime sa na to podrobnejšie, lebo každé riešenie so sebou prináša určité výhody a nevýhody.

A) BEZZRKADLOVKY

Ako sú na tom?

Bezrkadlovky s elektronickým hľadáčikom. Hľadáčik a jeho možnosti zobrazovania sú oproti zrkadlovkám skoro neobmedzené. Hľadáčiky prešli za posledné roky vývojom a čo bolo do nedávna výsadou len najvyspelejších profesionálnych modelov je teraz už dostupné aj v amatérskej kategórii.

Najzaujímavejšie výhody elektronického hľadáčika sú tieto:

1. zobrazenie vplyvu korekcie expozície a nastavení (clona, expozičný čas, ISO aj zobrazenie farieb) na fotografiu ešte pred samotnou expozíciou!!!
(zrkadlo to nedokáže zobraziť)
2. kompletné nastavenie a zobrazenie menu (možnosť zobrazenia rôznych nastavení a nie len základných hodnôt ako u digitálnych zrkadloviek)
3. možnosť prezerania (kontrola) fotografií v hľadáčiku
4. zosvetlenie scény v šere tak, aby bolo možné ešte vidieť  čo fotografujeme

– bezzrkadlovky ponúkajú množstvo nových technológii, je veľmi náročné plne využiť výkon už základných modelov napr. SONY A6400, NIKON Z50, FUJIFILM X-E4, CANON M50 mk. II atď.
– bezzrkadlovky majú vo všeobecnosti menšie rozmery a s tým je spojená nižšia váha (ubudlo zrkadlo)
– možnosť nehlučného fotografovania vďaka tomu, že chýba zrkadlo (úplne tichý režim)
– možnosť aplikovania najnovších technológii, ktoré na zrkadlovky už nie je možné aplikovať (napr. sledovanie oka a tváre v hľadáčiku)

Aké sú nevýhody?

– u najlecnejších modelov s hľadáčikom je hľadáčik veľmi malý a s nízkym rozlíšením (časť bezzrkadlovie nemá hľadáčik napr. SONY ZV-E10)
– základné modely bezzrkadloviek s hľadáčikom sú o niečo drahšie ako porovnatelné modely zrkadloviek
– výber objektívov na nové bezzrkadlovky väčšinou s novým bajonetom je zatiaľ menší, výnimka je bajonet E-MOUNT na Sony kde je výber výrazne najväčší a vysoko prekonáva ponuku na iné bajonety

 

B) ZRKADLOVKY

Aké sú na tom?

– zatial ešte široký výber modelov od začiatočníckych až po profesionálne (zrkadlovky momentálne už na výraznom ústupe v predaji, budúcnosť a už aj súčasnosť sú nepochybne bezzrkadlovky, najväčší vyrobcovia zrkadloviek CANON a NIKON už nepredstavujú nové modely zrkadloviek!)
– v celku prijateľné rozmery a váha, napr. model Nikon D5600, Canon 250D sú dôkazom maximálnej miniaturizácie DSLR (zrkadloviek), nakoľko pre zrkadlo (ktoré sa nachádza v tele fotoaparátu) už nie je skoro možné vyrobiť menšie telo
– základné modely stoja menej ako bezzrkadlovky s hľadáčikom v rovnakej kategórii
– široká škála dostupných objektívov od pevných skiel (bez zoomu) cez zoomovacie až po špeciálne (makro, portrétny atď)

Aké sú nevýhody!

– zrkadlo žiaľ nemôže zobrazovať a mať funkcie displeja, čiže na zrkadlovke v hľadáčiku nie je možné vidieť výsledné fotografie ešte pred samotnou expozíciou, nie je možné fotoaparát nastavovať, prezerať fotografie, korigovať expozíciu tak, aby sme videli ešte pred expozíciou jej účinok (vplyv) na fotografiu, s kvalitným elektronickým hľadáčikom vidíme čiastočne aj v tme, v hľadáčiku zrkadlovky je už len tma…
– jemne väčšie rozmery a váha oproti bezzrkadlovkám
– niektoré najnovšie technológie nie je možné vôbec, alebo len čiastočne použiť kvôli zrkadlu
– hluk zrkadla pri expozícii, jeho vibrácie
– obmedzená maximálna rýchlosť sériového snímania na 14 záberov za sekundu u top modelov
– menší hľadáčik hlavne pri základných modeloch

 


2. časť - ODPOVEDE NA ZÁSADNÉ OTÁZKY

Nadviažem na prvú časť, kde som rozoberal výhody a nevýhody bezzrkadloviek a zrkadloviek. Pred kúpou fotoaparátu odporúčam si položiť a odpovedať na niekoľko zásadných otázok!

1. Čo budem hlavne fotografovať? (portrét, krajinu, šport… alebo zatiaľ neviem)

Ak ste úplný začiatočník, tak pravdepodobne bude ťažké vedieť presnú odpoveď. Budete chcieť vyskúšať rôzne fotografické žánre a ešte neviete, čo vás bude najviac baviť. To je úplne prirodzené 🙂 V takomto prípade odporúčam na začiatok základný setový objektív, ktorý sa predáva spolu s telom za zvýhodnenú cenu. Časom a tiež podľa toho, čo budete prevažne fotiť, tento objektív vymeníte, alebo doplníte o ďalší, ktorý bude najviac vyhovovať vášmu fotografickému žánru (fotoaparát musí mať ale možnosť výmeny objektívu).
Základné amatérske setové objektívy sú síce univerzálne, ale málo svetelné. Je to určitá daň za univerzálnosť a tiež to má vplyv na cenu celého setu. Tieto objektívy sú lacné v porovnaní s vysoko svetelnými zoomami a pevnými sklami (objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou). S bežným setovým objektívom pre APS-C snímač napr. 18-55mm, F3.5-5.6 nie je možné nikdy nafotiť portrét ako s portrétnym objektívom 50mm F1.8 alebo F1.4

Osobne odporúčam veľmi nevyužívať univerzálne riešenia, nútia fotografa byť pohodlným. Fotografovanie je hlavne o hľadaní – kompozície, svetla, momentu…
V prípade, že máte predstavu o tom čo budete fotografovať (fotografický žáner), pripravil som niekoľko článkov a recenzií na tomto webe v časti RECENZIE a PORADŇA.

Tela fotoaparátu má určite menší vplyv na finálny výsledok v porovnaní s objektívom. Odporúčam vybrať telo, ktoré má aj hľadáčik, výklopný displej a dobrú ergonómiu. Dnešné už aj amatérske bezzrkadlovky a zrkadlovky sú už veľmi dobre vybavené, dokonca až tak, že len veľmi málo fotografov využije ich maximálny potenciál. Samozrejme amatérske fotoaparáty nie sú vhodné a stavané na náročné profesionálne využitie.

2. Čo je pre mňa dôležité? (váha, veľkosť, značka, dizajn, ovládanie, funkcie, výklopný displej, možnosť výmeny objektívu, príslušenstvo, .. atď.)

Ak plánujete fotoaparát nosiť denne, potom jeho váha a veľkosť bude jeden z rozhodujúcich faktorov pri výbere. Čo sa týka ovládania a dizajnu, tak tam záleží od vašich preferencií. Každému vyhovuje niečo iné, a čo sa páči jednému, nemusí iným. Keď si vyberiete finálne modely fotoaparátov, určite si pozrite na každý model viac recenzií, ktoré vám môžu veľmi pomôcť. Moje odporúčanie je, pokiaľ si viete fotoaparát požičať, tak neváhajte. Minimálne odporúčam si fotoaparát aspoň vziať do rúk a sústrediť sa na prvé pocity. Otestujte si viac fotoaparátov (modelov a značiek) ak je to možné a porovnajte si ich. Pokiaľ máte už skúsenosti s určitou značkou skúste aj iné. Pri výbere si stanovte čo najpresnejšie kritéria, a podľa nich vyberajte. Fotoaparát, ktorý bude mať najviac plusov, je ten správny. Nepôjde to ale bez určitých väčších, alebo menších kompromisov.

3. Koľko chcem maximálne investovať do fotoaparátu a nevyhnutného príslušenstva?

Hľadajte čo najlepší pomer cena/výkon, drahší fotoaparát neznamená automaticky lepšie fotografie. Hlavný vplyv na výsledok má fotograf a nie fotoaparát!!!
Investujte radšej viac peňazí do lepšieho objektívu s vyššou svetelnosťou ako do tela. Zároveň by mal byť celý set (telo + fotoaparát) vyvážený výkon. Setový objektív je väčšinou Achillovou pätou z dôvodu nízkej svetelnosti. Ani v úplne automatickom režime nemôžete z fotoaparátu dostať maximum bez znalostí základov fotenia. Inak to bude len pokus a omyl. Najdôležitejšia investícia pre každého fotografa je investícia do vzdelávania, či už prostredníctvom kníh, videí  alebo rôznych foriem kurzov fotografovania.

 

Fotoaparát nerobí fotky, ale fotograf!

Prajem šťastnú ruku pri výbere Vášho nového fotoaparátu. Nech Vám fotografovanie robí radosť. Pokiaľ si nebudete vedieť vybrať fotoaparát a zorientovať sa v širokej ponuke dostupných modelov, napíšte mi mail (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.) so žiadosťou o radu. Odpovedzte prosím na otázky, ktoré som uviedol vyššie v článku, a ja vám pomôžem pri výbere, tak ako som pomohol už stovkám fotografov. Nápomocné vám môžu byť aj články z časti PORADŇA a RECENZIE.

vyberám:
https://www.fotenienasbavi.sk/poradca-pri-vybere-fotoaparatu/
https://www.fotenienasbavi.sk/aps-c-alebo-full-frame/
https://www.fotenienasbavi.sk/ako-prejst-z-mobilu-na-fotoaparat/

 

3. časť - NA ČO SA HLAVNE ZAMERAŤ

Máte už nový fotoaparát? Ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky a fotky podľa Vašich predstáv?

Výber a kúpa fotoaparátu je určite dôležitý krok, ale nie najdôležitejší! Tam to len začína. V nasledujúcich riadkoch nájdete odpoveď, na čo sa hlavne zamerať.

Fotiť, fotiť, fotiť to je najdôležitejšie odporúčanie a zároveň moja najdôležitejšia rada! Len fotením sa môže fotograf postupne posúvať ďalej. Najväčší vplyv na výsledok má stále fotograf, jeho vízia (predstava) finálnej fotky ešte pred jej vznikom. Zhmotnenie vízie fotografa do fotografie je ale veľmi náročné. Bez toho, aby fotograf ovládal základy to bude skôr dielom náhody (nenachajte to na náhodu), alebo z veľkej časti vďaka novým technológiám hlavne v mobiloch. Tieto technológie nútia fotografa byť pohodlným. Technológie využite vo svoj prospech, ale nedovoľte im rozhodovať o výsledku za Vás!

Tým, že sa budete vzdelávať v oblasti fotografie, investujete do hlavne do seba, do svojich spomienok. Tie za tu námahu určite stoja, zároveň ukážete svetu svoju jedinečnosť. Nebude to ľahké, ale nevzdávajte to a výsledky sa postupne dostavia. Všetko chce svoj čas…

Začínajúcim fotografom (značka a model fotoaparátu tu nerozhoduje) odporúčam si dať námahu a naštudovať si:

1. čo je EXPOZIČNÝ TROJUHOLNÍK a ako funguje (clona, expozičný čas a ISO)
2. ZLATÝ REZ najdôležitejšie a základné kompozičné pravidlo pre každého fotografa
3. čo je CLONA F a aký vplyv má na výsledok
4. EXPOZIČNÝ REŽIM A (Av pre Canon)
5. ako funguje KOREKCIA EXPOZÍCIE v režime A (Av)
6. ako funguje AUTOMATICKÉ OSTRENIE (AF) fotoaparátu – nepretržité vs. jednorázové

Odpovede sa dozviete aj na tomto webe: https://www.fotenienasbavi.sk/krok-za-krokom-online-kurz/

Tieto základy postupne aplikujte do praxe. Fotografie ktoré na začiatku urobíte budú testovacie, to je ich účel. Testujte kým v tom nebudete mať „jasno“! Nechcite mať hneď dokonalé fotografie, lebo príde veľmi rýchlo sklamanie z výsledku. Každý fotograf musí robiť aj zlé fotografie, aby mohol mať tie dobré.

 

Dobrý svetlo prajem

Marek

 

 

 


Bc. Marek Suchý

Profesionálny fotograf a lektor 
Banská Bystrica 
Slovensko

www.fotosuchy.sk

www.fotenienasbavi.sk

Email: fotosuchy@gmail.com

Phone: +421 948 015 599

Kurzy fotografovania

 

Individuálny kurz
začiatočník
pokročilý

Online kurzy
Kurz - Naučte sa lepšie ovládať svoj fotoaparát
Kurz - Adobe Lightroom
Kurz - Fotografovanie produktov
Kurz - Svadobný fotograf
Kurz - Realitný maklér
Kurz - Fotografovanie detí
Kurz - Portrét




 

 

Sociálne siete

KURZY FOTO

Banská Bystrica
Martin
Poprad
Žilina
Trnava
Trenčín
Nitra
Prievidza
Liptovský Mikuláš
Lučenec
Bratislava
Nové Zámky
Prešov
Košice
Kežmarok
Spišská Nová Ves
Ružomberok
Martin